Hangi Sigortalar Zorunludur?

Hangi Sigortalar Zorunludur?

 

Hayatımız her yönüyle bazı riskleri peşimizden sürükler. Bir çok sorumluluğa sahip olduğumuz gibi bu risklere karşı gerekli önlemleri almakta en büyük sorumluluklarımız arasında yer alıyor.

Zorunlu Sigortalar”, kulağa en başta bir dayatmaca gibi görünebilir. Fakat zorunluluk faktörü kontrolü bizde tutmadığı için ertelenebilirliğin önüne geçerek aslında lehimize bir tarafta görünmektedir. Zorunlu olması ertelenme seçeneğini devre dışı bırakır. İsterseniz kısaca zorunlu olan sigortalara bir bakalım;

 

Trafik Sigortası

Asıl ismi “Karayolu Taşımacılığı Mali Sorumluluk Sigortası” ya da sık duyulan ismi ile Zorunlu Trafik Sigortası en yaygın zorunlu sigortaların başında gelir.

Trafikte oluşabilecek; taşınır, taşınmaz, canlı ya da cansız maddi zararlara karşı güvence sağlayan zorunlu bir sigortadır.

 

Trafik sigorta teminatları araçların kullanım cinsine göre değişiklik gösterebilir.
Diğer yazımızda güncel trafik sigortası teminatlarına ulaşabilirsiniz.

 

 

Zorunlu Deprem Sigortası (DASK)

DASK; diğer ismi Zorunlu Deprem Sigortası olan bu sigorta Doğal Afet Sigortalar Kurumu tarafından denetlenen zorunlu bir sigorta türüdür.

Deprem ve beraberinde gelen yangın,
infilak, yer kayması gibi beklenmedik doğal afetlerin neden olacağı maddi zararlar düzenlenen bu poliçe kapsamında poliçelerde belirtilen limitler dahilinde teminat altına alınır.

 

Yeşil Kart Sigortası

Aracınızla yapacağınız yurt dışı seyahatlerinizde yaptırmak zorunda olduğunuz sigortalardan biridir. Yeşil kart sistemi üyesi olan ülkelerde, meydana gelen maddi ya da üçüncü şahıslara verilen zararlar trafik sigortanızın teminatları ile sizleri koruma altına alır.

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası sizleri yapacağınız seyahatlerde beklenmedik hastalık, kaza ve bagaj kaybı gibi teminatlarla koruma altına almaktadır.

Vize istemeyen ülkelerde bu poliçe zorunlu değildir. Ama vize isteyen ülkelerde vize evrakları hazırlanırken bu poliçe zorunlu olarak sizden istenmektedir.

Poliçeniz sizin için bir prosedür evrağından çok daha fazlasıdır. Gideceğiniz ülkede yaşayacağınız bir sağlık harcaması ya da bir hastane yatışı poliçeye ödeyeceğiniz tutardan çok daha pahalı olacaktır.
Bu sebeple seyahat sigortaları verdiği fayda bakımından çok önem taşımaktadır.

 

Özel Güvenlik Mali Sorumluluk Sigortası

Özel güvenlik şirketlerinin firmalara ya da sitelere hizmet veren, silahlı ya da silahsız güvenlik çalışanlarının üçüncü şahıslara ya da çalıştıkları mekanda herhangi bir mala verdikleri zararları koruyan zorunlu bir sigorta türüdür.


Karayolu Yolcu Taşımacılığı Zorunlu Koltuk Ferdi Kaza Sigortası

Toplu taşıma hizmeti veren, öğrenci ve persone taşımacılığı ya da tur hizmetleri veren firmaların taşımış oldukları yolcuları seyahat süresince yaşanabilecek kazalara karşı koruma altına alan kanunen yaptırılması zorunlu olan sigorta türüdür.

 

Tıbbi Kötü Uygulamaya İlişkin Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası

Kamu, serbest ve ya özel sağlık kuruluşlarında hizmet veren doktorların mesleklerini yaparken sözleşme tarihlerinin on yıl öncesinde ve hizmet verdikleri zaman diliminde yaşadıkları mesleki olumsuzluklara karşı bu sigorta ile korunur. Teşhis, tedavi ya da tıbbi aksilikler neticesinde hasta ile doktorun karşı karşıya kaldığı ve doktorun tazminat ödemesi gereken durumlarda sigorta devreye girerek maddi zararları karşılar.

 

 

Asansör Mali Sorumluluk Sigortası

Rutin olarak asansörlerin bakım ve montaj işlerini yapan yetkili firmaların üçüncü şahıslara karşı korunduğu zorunlu bir sigortadır.

Mesleki hata ya da ihmallerin söz konusu olması durumunda üçüncü kişilere verilen zararlar bu sigorta ile koruma altına alınacaktır.

 

 

 

Hangi Sigortalar Zorunludur?
Başa dön
Hemen teklif al!
Yardıma mı İhtiyacınız Var?
Merhaba,
En uygun teklifi almak istiyorum.